Archlinux: įvadas

Aivaras Kivilius  |  2011-07-28 13:30Kiekvienas Linux naudotojas susiduria su dilema – Kokią distribuciją pasirinkti? Aš norėčiau pasiūlyti Archlinux ir kelių straipsnių ciklu parodyti stipriąsias ir silpnąsias puses. Šiandien norėčiau tiesiog apžvelgti tai, kas skiriasi nuo kitų distribucijų, kokie pagrindiniai pliusai ir minusai, taip pat nurodyti papildomus informacijos šaltinius.

Kas yra ArchLinux ir su kuo tai valgoma?

Arch Linux yra nepriklausomai kuriama i686/x86-64 bendruomeninė distribucija, paremta nuolatinio atnaujinimo (angl. rolling-release) modeliu, turinti dideles binarines saugyklas ir pilnavertį paketų palaikymą; tame tarpe ir tų paketų, kurie pasiekiami per portus. Ši distribucija skirta pažengusiems GNU/Linux naudotojams, o pagrindiniai jos kūrymo principai: minimalizmas, grakštumas, programinio teksto korektiškumas ir modernumas.

Tokį atsakymą galime rasti ArchLinux wiki puslapyje, jei sutinkate, kad operacinė sistema turi remtis tokiais principais – žiūrime toliau.

ArchLinux, priešingai nei kitos populiarios distribucijos (kairėje matote populiariausių distribucijų sąrašą per paskutinių 6 mėnesių laikotarpį) arch nesiūlo pilnai paruošto naudojimui paketo, kas turi tiek gerąją, tiek blogąja pusę: jums suteikta visiška laisvė pasirinkti tai ko jums reikia, bet užgaišite šiek tiek ilgiau, nei įsirašydami ubuntu, mint ar Fedorą.

Negalime nepaminėti to, kad Archlinux paketų sistema yra paremta BSD šeimos sistemų naudojama “ports” sistema, kuri rūpinasi, kad kompiliuojant jums kiltų kuo mažiau vargo ir nereiktų ieškoti ir kompiliuoti kiekvieno reikiamo paketo atskirai.

Nors Archlinux ir nėra populiariausia distribucija, bet turi labai kokybišką wiki, oficialų forumą ir lietuviškos bendruomenės puslapį, taip pat išsamų naujokų gidą, turbūt į daugumą iškilusių klausimų – atsakymus bus galima rasti bent viename iš nurodytų šalinių.

Idiegimo diskų atvaizdus galima gauti iš archlinux.org arba jei norite siųstis iš lietuviško tinklo – “veidrodis” mano serveryje.

i686 ar x86_64?

Turbūt šitam klausimui atsakyti galime parašyti ne tik vieną pastraipą per ir kelis straipsnius, bet vienareikšmiško atsakymo nerasime… Teoriškai, 64 bitų sistema turėtų būti greitesnė nei 32, bet taip būna ne visada. 32 bitų sistema palaiko tik iki 4 GB ram, bet sukompiliavus kernelį pagal tam tikras instrukcijas, ir šį limitą galime pakelti iki 64 GB. Arba galime tiesiog pasirinkti 64 bitų sistemą progreso vardan. Čia galite rasti išsamesnį palyginimą.

core ar netinstall?

Kaip jau turbūt pastebėjote, core atvaizdas yra dvigubai didesnis nei netinstall versijos. Core versija –  turi būtinus sistemai paketus savyje ir esant lėtam ar nestabiliam internetui,  galima pasirinkti nesiųsti naujų paketų versijų diegimo metu. Netinstall versija būtinus paketus sistemai siunčia diegiant, taip instaliuodami sistemą visada iškart turėsite ją naują. Aš rekomenduočiau core versiją, nes pvz. dingus internetui ar tą patį diską naudojant kitur, kur ryšys lėtas ir nestabilus  - paprasčiau įrašyti bus nesiunčiant kiekvieno paketo.

Diegimas

Diegimo procedūra, nors ir nėra pati maloniausiai akiai, bet veikia puikiai ir yra gan paprasta. Kiekvienas diegimo žingsnis yra aprašytas tiek lietuvių, tiek anglų kalbomis ir labai išsamiai, todėl manau čia problemų kilti neturėtų.

Tikiuosi, kam nors šis straipsnis buvo naudingas, todėl manau būtų galima apie Archlinux parašyti dar ne vieną straipsnį, planuojamos temos:
  • ArchLinux: Pirmi žingsniai naujai įdiegtoje sistemoje.
  • ArchLinux: renkamės darbinę aplinką.
  •  ArchLinux: AUR
Nauja temą visada galite pasiūlyti komentaruose. 
Straipsnio autorius:
Aivaras Kivilius Aivaras Kivilius
http://www.manoerdve.net  ||  @Aivaras
Aš Aivaras, tinklaraščiuose jau rašau šiek tiek ilgiau nei tris metus, daugiausia IT tematika. Domiuosi Linux, atviru kodu, elektroninėmis knygomis ir elektronika, stengsiuosi šiomis temomis parašyti ką nors įdomaus.
 
Rekomenduojame:
Kiti autoriaus įrašai Kiti kategorijos įrašai

Visi komentarai (17)
+1
Ernestas: (Reputacija: +2)
2011-07-28 14:59
Kai keičiau Ubuntu į kitą distrą norėjau bandyt ArchLinux, bet jai nepatinka mano particijos (netvarkingos matai), kai visom kitom distrom ir langam jos tiko. Viso HDD nenorėjau formatuot. Kada kai turėsiu laisvo laiko reiks persimest viską į kitą HDD ir įsirašyt Arch. Juk ArchLinux gerai palaiko Gnome3?

+1
Aivaras Kivilius: (Reputacija: +97)
2011-07-28 15:06
Aivaras Kivilius
Ernestas:
Kai keičiau Ubuntu į kitą distrą norėjau bandyt ArchLinux, bet jai nepatinka mano particijos (netvarkingos matai), kai visom kitom distrom ir langam jos tiko. Viso HDD nenorėjau formatuot. Kada kai turėsiu laisvo laiko reiks persimest viską į kitą HDD ir įsirašyt Arch. Juk ArchLinux gerai palaiko Gnome3?
Tiesiog reikėjo krauti gparted ir pasidaryti ‘tinklelį’ kokio nori :)

Dėl gnome3 tai galiu pasakyti tiek, kad naudojau apie mėnesį ir viskas puikiai veikė.

+1
bilt: (Reputacija: +2)
2011-07-28 15:17
lauksim kitu straipsniu sia tema.

+1
Vidmantas: (Reputacija: +102)
2011-07-28 15:51
Pats esu nemažai “prasėdėjęs” ant Arch, tad manau, kad viliojant vartotojus reikia pasakyti esminį dalyką: ši distribucija neskirta tiems, kam reikia kompo “to get things done”. Tam, kad po eilinio update’o nenulūžtų viskas reikia bent jau nuolat skaityti newsletterius ir nieko nepražiopsoti – config’ų automatiniu atnaujinimu dev’ai neužsiima, viską daraisi pats. Jei kas nors deprecated, tai pakaitalo ieškaisi pats (kai nulūžta dėl nesuderinamumo). Iš kitos pusės – geras būdas apsitrinti su linux viduriais.
Manau, kad svarbu, jog viliojamieji tą žinotų ;-)

+1
Aivaras Kivilius: (Reputacija: +97)
2011-07-28 15:58
Aivaras Kivilius
Vidmantas:
Pats esu nemažai "prasėdėjęs" ant Arch, tad manau, kad viliojant vartotojus reikia pasakyti esminį dalyką: ši distribucija neskirta tiems, kam reikia kompo "to get things done". Tam, kad po eilinio update'o nenulūžtų viskas reikia bent jau nuolat skaityti newsletterius ir nieko nepražiopsoti - config'ų automatiniu atnaujinimu dev'ai neužsiima, viską daraisi pats. Jei kas nors deprecated, tai pakaitalo ieškaisi pats (kai nulūžta dėl nesuderinamumo). Iš kitos pusės - geras būdas apsitrinti su linux viduriais. Manau, kad svarbu, jog viliojamieji tą žinotų ;-)
Nėra taip baisu kaip tu pasakoji… :D
Bet iš esmės taip, Arch’as nėra skirtas tiems kurie nori, kad tiesiog veiktų, o labiau tiems, kurie nori suprasti – kodėl veikia :)

+1
gymka: (Reputacija: +2)
2011-07-28 16:14
Vidmantas:
Pats esu nemažai "prasėdėjęs" ant Arch, tad manau, kad viliojant vartotojus reikia pasakyti esminį dalyką: ši distribucija neskirta tiems, kam reikia kompo "to get things done". Tam, kad po eilinio update'o nenulūžtų viskas reikia bent jau nuolat skaityti newsletterius ir nieko nepražiopsoti - config'ų automatiniu atnaujinimu dev'ai neužsiima, viską daraisi pats. Jei kas nors deprecated, tai pakaitalo ieškaisi pats (kai nulūžta dėl nesuderinamumo). Iš kitos pusės - geras būdas apsitrinti su linux viduriais. Manau, kad svarbu, jog viliojamieji tą žinotų ;-)
visi įsikandę tą “updates on archlinux will crash OS” pats pacman visada praneša kai reik perrašyt arba pervadint config’us; beto archlinux visada naudoja naujausias versijas, tai savaime aišku jog neviskas veikia stabiliai, bet palyginimui ant ubuntu aš turėdavau kompiliuot source, nes ant ubuntu išeina bent keliom savaitėm(ar ilgiau) vėliau nei developeriai išleidžia.

prie archlinux pliusų dar pridėčiau: nereik kas pusmetį vargt ir perrašyt OS, ji visada up-to-date.

o kas liečia intsaliavimo laiką tai irgi nesutinku, jei tu įsirašai ubuntu, o paskui 90% programų ištrini ir įsirašai sau patinkančias tai užtrunki tiek pat kaip ir su archlinux

+1
Vidmantas: (Reputacija: +102)
2011-07-28 16:36
Mano tikslas nėra išgąsdinti, o supažindinti. Taip, yra daug pliusų, bet rašau šiuos komentarus, nes fanai niekada nepripažins, kad tie minusai kuriuos paminėjau ir rimti stopperiai paprastiem vartotojam ;) kitaip tariant os’as geekams bei norintiems ir turintiems laiko pasiturkšti (tai sakau be jokios neigiamos ar teigiamos potekstės – tą turi nusistatyti kandidatas į Arch valdytojus :) ).
Kartoju – pats naudojau Arch ne mėnesį ir ne du, tai čia prie šiaip trolintojų galit nepriskirinėt ;-) žinau kas yra pacman yaourt ir aur, beje pacman skaitau yra vienas geriausių package managerių linuxams ever.

+1
Karvė: (Reputacija: +244)
2011-07-28 17:31
Kažkada nusprendžiau išbandyti Linux, bet kadangi nepavyko kitų įdiegti, tai likau su FreeBSD. Teko vargti daug ir ilgai, bet viską susikonfiguravau per kokį mėnesį, kas neveikdavo, be to apsiėjau. Taip kokius 5 metus. Po to pavargau, perėjau prie Ubuntu, kuris jau atrodė super user friendly. Tačiau dar po 4 metų kasdienio darbo pavargau jau ir su Ubuntu – dar programavimui naudoju, bet va tai su printeriu problemos, tai su skeneriu, tai Acroread pluginas ant Firefox nebeveikia, tai Flash striginėja – manau kad jau tuoj rauksiu ir su Linux – paliksiu juos serveriuose, o darbiniam kompui susidiegsiu Windows 7. Va taip per kokius 6 metus mano požiūris pasikeitė 180 laipsniu. Pasikeitė, nes pasikeitė poreikiai ir galimybės “terliotis”.

+1
Remigijus: (Reputacija: +2)
2011-07-28 20:51
Karvė:
Kažkada nusprendžiau išbandyti Linux, bet kadangi nepavyko kitų įdiegti, tai likau su FreeBSD. Teko vargti daug ir ilgai, bet viską susikonfiguravau per kokį mėnesį, kas neveikdavo, be to apsiėjau. Taip kokius 5 metus. Po to pavargau, perėjau prie Ubuntu, kuris jau atrodė super user friendly. Tačiau dar po 4 metų kasdienio darbo pavargau jau ir su Ubuntu - dar programavimui naudoju, bet va tai su printeriu problemos, tai su skeneriu, tai Acroread pluginas ant Firefox nebeveikia, tai Flash striginėja - manau kad jau tuoj rauksiu ir su Linux - paliksiu juos serveriuose, o darbiniam kompui susidiegsiu Windows 7. Va taip per kokius 6 metus mano požiūris pasikeitė 180 laipsniu. Pasikeitė, nes pasikeitė poreikiai ir galimybės "terliotis".
Sutinku su Karve. Kasdieniniam darbiniam kompui na Linux’ui dar truputį trūksta iki Windows kaip pastariesiems iki Linux server klausimu

+1
Aivaras Kivilius: (Reputacija: +97)
2011-07-28 21:00
Aivaras Kivilius
Manau viskas nuo požiūrio ir poreikių priklauso. Aš geriau šiek tiek pasiknisiu, bet turėsiu viską ką man GNU/linux gali pasiūlyti. :)

+1
Vidmantas: (Reputacija: +102)
2011-07-29 09:12
Karvė:
Kažkada nusprendžiau išbandyti Linux, bet kadangi nepavyko kitų įdiegti, tai likau su FreeBSD. Teko vargti daug ir ilgai, bet viską susikonfiguravau per kokį mėnesį, kas neveikdavo, be to apsiėjau. Taip kokius 5 metus. Po to pavargau, perėjau prie Ubuntu, kuris jau atrodė super user friendly. Tačiau dar po 4 metų kasdienio darbo pavargau jau ir su Ubuntu - dar programavimui naudoju, bet va tai su printeriu problemos, tai su skeneriu, tai Acroread pluginas ant Firefox nebeveikia, tai Flash striginėja - manau kad jau tuoj rauksiu ir su Linux - paliksiu juos serveriuose, o darbiniam kompui susidiegsiu Windows 7. Va taip per kokius 6 metus mano požiūris pasikeitė 180 laipsniu. Pasikeitė, nes pasikeitė poreikiai ir galimybės "terliotis".
Darbui naudoju linux jau kokius 5-6 metus, jokių problemų. Susiinstaliuoji ir pamiršti. Jei niežti ištisai updatint, tada kitas reikalas :-)

+1
Saulius: (Reputacija: +2)
2011-07-29 12:42
Aš darbui ir namuose naudoju ubuntu, bandžiau pereit prie arch, bet kažkokio stebuklingo greičio ar dar ko kas mane priverstų likti su juo nepastebėjau, kadangi pradžioj dar nuo UBUNTU 8.10 buvo begalė problemų ir jas sprendžiau, aišku dauguma jų išsprendė tik naujesnės versijos ir dabar viskas šaunu, tai manau su arch vėl būtų panašiai ir nelabai norisi taip kankintis. O Ubuntu tinka ir eiliniams vartotojams kurių reikia, kad kompanijos gamintų produktus ir jiems.

+1
nagisa: (Reputacija: +2)
2011-07-29 15:59
Vienintelis straipsnis, šiame puslapyje nusipelnantis mano komentaro.
Atsakymai: Karve, rankos matyt iš ne ten auga :D

Saulius, ne greičio ieškoti reikia, o laisvės daryti viską, kaip nori tu.
Aš savo gyvenime linux’uose susidūriau su viena problema – paleisdamas 32 bit Humble Indie Bundle žaidimus ant 64 bit sistemos. Galiausiai pavykus pastarieji arba lagina arba crashina kas dvi minutes. Kadangi neesu gamer’is tai tokie dalykai manęs nejaudina.
Turint omeny papildomą produktyvumą, gaunamą dirbant patogioje Gnome Shell aplinkoje, kai visus reikalingus dalykus gali įsirašyti atspėdamas pavadinimą ir niekada nespausdamas .exe failiuko atitikmens, nesivargindamas dėl virusų ir panašių nesąmonių…
O svarbiausia – nereikia kas penkias minutes spoksoti į naujai įrašytos sistemos mėtomus BSOD, o paskui knistis Google ir rasti, kad kažkoks .dll system aplanke užima 0 baitų. Taip pat nereikia spoksoti į programų mėtomus error’us dėl trūkstamų dependenc’ų.
Na vienu žodžiu :D

+1
Vidmantas: (Reputacija: +102)
2011-07-29 16:38
nagisa:
Vienintelis straipsnis, šiame puslapyje nusipelnantis mano komentaro. Atsakymai: Karve, rankos matyt iš ne ten auga :D Saulius, ne greičio ieškoti reikia, o laisvės daryti viską, kaip nori tu. Aš savo gyvenime linux'uose susidūriau su viena problema - paleisdamas 32 bit Humble Indie Bundle žaidimus ant 64 bit sistemos. Galiausiai pavykus pastarieji arba lagina arba crashina kas dvi minutes. Kadangi neesu gamer'is tai tokie dalykai manęs nejaudina. Turint omeny papildomą produktyvumą, gaunamą dirbant patogioje Gnome Shell aplinkoje, kai visus reikalingus dalykus gali įsirašyti atspėdamas pavadinimą ir niekada nespausdamas .exe failiuko atitikmens, nesivargindamas dėl virusų ir panašių nesąmonių... O svarbiausia - nereikia kas penkias minutes spoksoti į naujai įrašytos sistemos mėtomus BSOD, o paskui knistis Google ir rasti, kad kažkoks .dll system aplanke užima 0 baitų. Taip pat nereikia spoksoti į programų mėtomus error'us dėl trūkstamų dependenc'ų. Na vienu žodžiu :D
Chebra, BSOD’ai baigėsi prieš 10 metų ;-)

+1
Aivaras Kivilius: (Reputacija: +97)
2011-07-29 19:07
Aivaras Kivilius
Vidmantas:
Chebra, BSOD'ai baigėsi prieš 10 metų ;-)
:D

http://twitpic.com/2h5vpb

http://twitpic.com/2h5vlh
skirtingi kompai. Abiejuose windows 7 buvo :D
Kaip aš supratau, BSOD’ą meta kai randa jiems nepatinkančia failų sistemą (toliau hdd buvo ext4 abiem atvėjais)

+1
Aivaras Kivilius: (Reputacija: +97)
2011-07-29 19:22
Aivaras Kivilius
Aivaras Kivilius:
:D http://twitpic.com/2h5vpb http://twitpic.com/2h5vlh skirtingi kompai. Abiejuose windows 7 buvo :D Kaip aš supratau, BSOD'ą meta kai randa jiems nepatinkančia failų sistemą (toliau hdd buvo ext4 abiem atvėjais)
Čia ir dar vienas Windows smagumas pasirodo, jei jau kas atsitinka log’ai labiau panašūs būrimą iš kavos tirščių…
Taip, kad rinkitės patys, bet protingai. :D

+1
Gediminas: (Reputacija: +7)
2011-08-01 13:52
Bendram įsivaizdavimui, kiek išviso tų distribucijų yra ir kaip jos giminiuojasi yra toks labai diiidelis ir gražus paveiksliukas čia: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Gldt.svg

Parašykite komentarą:

Jūsų vardas (privalomas): Jūsų el.paštas (neskelbsime): Jūsų tinklalapis (neprivalomas):
Komentaras:

Jūsų vardas (privalomas):


Jūsų el.paštas (neskelbsime):


Jūsų tinklalapis (neprivalomas):


Komentaras:
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas